Volte Akci R

Kdy a jak volit.


Volte 8
-

Volby proběhnou 23. a 24. září. Volte číslo 8.

Chcete kroužkovat napříč kandidátkami? Tak ještě počkejte a Váš postup zvažte.

Také si myslíte, že je nejlepší zvolit na vaši radnici jednotlivé osobnosti napříč různými politickými stranami nebo hnutí? Možná se budete divit, ale je to omyl. Rozšířený a v dobré víře také hojně využívaný. Jenže nefunguje tak, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jak je to možné?

Komunální volby totiž neznají preferenční hlasy! Nejdříve se sčítají hlasy pro politickou stranu a teprve

pak dojde na hlasy, díky kterým se kandidáti posouvají na kandidátce směrem vzhůru, tedy ke zvolení. Na skok na kandidátce potřebuje každý kandidát v komunálních volbách totiž mnohem více kroužků než kandidát do poslanecké sněmovny. Minimálně 10 procent hlasů.

Kvůli dobrému úmyslu voliče a systému voleb pak mohou nastat naprosto paradoxní situace. Lídr a několik kandidátů na předních pozicích tak mohou být zvoleni do zastupitelstva i přesto, že získali méně hlasů než osobnosti, které voliči favorizují a jsou na nevolitelných místech. Ty pak nejenže zůstanou bez mandátu, ale hlasy určené jim přispějí ke zvolení kandidátů v čele.

Jak tedy volit?

  1. Nejlepší je volit kandidátku Akce R jako celek. Tím nám vyjádříte podporu a my budeme mít nejlepší pozici pro realizaci našeho programu.
  2. Druhou nejlepší možností je zaškrtnout celou kandidátku Akce R a současně i několik dalších kandidátů z ostatních stran. Tímto postupem již snižujete naše možnosti k realizaci programu.
  3. Chcete rozdělit svých 21 “hlasů” mezi 21 kandidátů napříč všemi kandidátkami a tím si “zvolit” své ideální zastupitelstvo? Na toto pozor. Jak bylo výše odůvodněno, tak systém je složitější a s největší pravděpodobností se může stát, že Vámi zakroužkovaní kandidáti se do zastupitelstva ani nedostanou.
  4. Nevolit vůbec, rezignovat na možnost ovlivnit dění ve svém městě. Zvažte, prosím, tuto možnost a pojďte k volbám.